♦️مجموعه مقالات اولین کنگره بین المللی سلامت برای صلح♦️

با سلام و احترام

✳️ پاندمی کووید 19 و مخاطرات فراگیر آن، یک بار دیگر این حقیقت را عیان ساخت که بشریت امروز بیش از هر زمان دیگر به توسعه و تقویت گفتمان صلح و دوستی و پرهیز از خشونت‌ورزی نیازمند است. خشونت و جنگ مهمترین عامل اجتماعی آسیب رساننده به سلامت جسمانی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی است. احترام و اعتماد مردم حتی در مناطق درگیر خشونت و جنگ به متخصصان و فعالان سلامت، مسئولیت انسانی و حرفه‌ای ایشان در تلاش برای کاهش خشونت و توسعه گفتمان صلح و دوستی را مضاعف می سازد. تقویت دوستی میان ملت ها و جوامع پشتوانه مطمئنی برای پیشگیری و مقابله با مخاطرات بزرگ جهانی مانند پاندمی کووید 19 است.

✳️ اهمیت پیشگیری و مقابله با جنگ‌ها و خشونت‌ها موجب شده که سازمان ملل متحد در سال 1981، روز بیست و یکم سپتامبر مصادف با سی‌ام شهریور ماه را روز جهانی صلح (International Day for Peace ) نامگذاری کند تا زمینه‌ساز طراحی و اجرای برنامه‌هایی برای توسعه صلح و دوستی میان ملت‌ها و پرهیز از خشونت و جنگ گردد. سازمان جهانی بهداشت به عنوان مهم‌ترین سازمان بین‌المللی عرصه سلامت با تأکید بر نقش فعالان عرصه سلامت در توسعه گفتمان صلح، برنامه راهبردی سلامت به مثابه پلی برای صلح را در سال 1998 به تصویب رسانده و اقدامات مستمری را در این‌باره اجرا نموده است. احراز جایزه صلح نوبل توسط سازمان پزشکان بدون مرز در سال 1999 و توسط سازمان‌های بین‌المللی فعال در عرصه سلامت برای صلح در سال های 1985 و 2017 نشانگر آن است که جامعه جهانی جایگاه، مسئولیت و کارآمدی متخصصان و فعالان عرصه سلامت درکاهش خشونت و توسعه گفتمان سلامت برای صلح را به رسمیت شناخته و مورد ارج قرار داده است.

✳️ بر مبنای اندیشه فوق، اولین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان جهانی بهداشت، یونیسف، یونسکو، صلیب سرخ جهانی، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استانداری فارس و … با ارایه مقالات ارزنده توسط اساتید و پژوهشگرانی از ایران و سایر کشورها در تاریخ 22 لغایت 25 آبان ماه 1397 مصادف با 13 لغایت 16 نوامبر 2018 با موفقیت برگزار و مورد استقبال جامعه علمی و اندیشمندان داخلی و خارجی قرار گرفت.

✳️ مجموعه مقالات اولین کنگره بین المللی سلامت برای صلح پس از انجام داوری مجدد، در ویژه نامه ژورنال وزین آرشیو علوم پزشکی ایران (Archive of Iranian Medicine-AIM) منتشر گردیده است که عناوین مقالات همراه با لینک دسترسی به متن کامل مقالات به شرح ذیل ارایه می گردد. 

✳️ دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در راستای تقویت و تثبیت این حرکت ارزنده علمی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی و در پاسخ به نیازهای مهم بشری در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه در تاریخ 21 لغایت 22 آبان ماه 1399 مصادف با 11 و 12 نوامبر 2020 میلادی برگزار خواهد شد.
لینک وب سایت کنگره به شرح ذیل را ملاحظه فرمایید.

http://healthpeace.sums.ac.ir/fa/

با احترام
دکتر علیرضا صالحی دبیر علمی کنگره

 Secular Trends of Global Burden of Violence

The Past Victim, the Future Abuser

Health Care Utilization and Expenditure in War Survivors

Impact of War on Fertility and Infertility

Peace, Health, and Sustainable Development in the Middle East

Peace through Health and Medical Education

Human Casualties and War: Results of a National Epidemiologic Survey in Iran

“War Epidemiology” Versus “Peace Epidemiology”: A Personal View

Provision of Peace and Right to Health through Sanctions: Threats and Opportunities

Rights of Citizens and the Classification of People into Believer (Mu’min) and Non-Believer (Kafir)

The Health Consequences of Economic Sanctions

Conception of “Peace through Health” in the “Middle East” Region

Educating Health Science Students About Peace through Health Topic; A Panel Discussion